Podstawowe dokumenty

Edukacja Domowa w statucie Wolnego Liceum

§ 14. Realizacja obowiązku nauki poza szkołą – edukacja domowa. 

  1. Na podstawie art.37 ustawy na pisemny wniosek rodziców liceum w sposób systemowy organizuje realizację obowiązku nauki poza szkołą w formie edukacji domowej. Uczeń pełnoletni ma prawo kontynuować edukację domową rozpoczętą na wniosek rodziców. 
  2. Edukacja domowa odbywa się na podstawie ustalonego dla każdego ucznia indywidualnego planu rozwoju na każdy rok szkolny, który ustala uczeń  
    w porozumieniu z rodzicami przy wsparciu nauczyciela wychowawcy tutora. 
  3. Indywidualny plan rozwoju ucznia objętego edukacją domową na dany rok szkolny zawiera: 

1. planowane terminy egzaminów klasyfikacyjnych; 

2. zakres wymagań edukacyjnych na poszczególne oceny dla każdego zaplanowanego egzaminu klasyfikacyjnego; 

3. wskazanie zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, z których uczeń zamierza korzystać; 

4. wskazanie rodzaju zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i zajęć rewalidacyjnych przypisanych uczniowi w ramach objęcia go pomocą psychologiczno-pedagogiczną lub/i kształceniem specjalnym;. 

5. wskazanie form doradztwa zawodowego z jakich uczeń może korzystać; 

6. planowany udział ucznia w konkursach i olimpiadach zewnętrznych; 

7. planowany udział ucznia w wyjazdach integracyjnych realizowanych w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego ukierunkowanego na rozwój kompetencji interpersonalnych i umiejętności społecznych uczniów. 

4. Dla uczniów objętych edukacją domową liceum organizuje indywidualne lub zespołowe formy kontaktów z nauczycielami i specjalistami w formie zdalnej lub bezpośredniej: 

1. konsultacje z nauczycielami przedmiotów obowiązkowych; 

2. konsultacje w formie zajęć praktycznych „laboratoria”; 

3. zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia; 

4. zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się;  

5. zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu; 

6. konsultacje specjalistyczne i badania diagnostyczne; 

7. zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej; 

8.zajęcia rewalidacyjne. 

5. Koordynatorem edukacji domowej w liceum jest wicedyrektor ds. edukacji domowej 

§ 23.Zasady ogólne oceniania 

  1. W liceum ocenianiu podlegają osiągnięcia edukacyjne ucznia i jego zachowanie, 
    a w przypadku ucznia objętego edukacja domową tylko osiągniecia edukacyjne. 
  2. Uczeń otrzymuje oceny klasyfikacyjne śródroczne i klasyfikacyjne roczne, a w przypadku ucznia objętego edukacją domową tylko roczne oceny klasyfikacyjne. 
  3. Harmonogram klasyfikacji śródrocznej i rocznej liceum oraz terminy egzaminów klasyfikacyjnych dla uczniów objętych edukacją domową ustala dyrektor, w terminie do 30 września i upowszechnia go do wiadomości uczniów, rodziców i nauczycieli drogą mailową. 

§ 24. Wymagania edukacyjne na śródroczną i roczną ocenę osiągnięć edukacyjnych uczniów 

  1. Podstawą ustalenia śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych ucznia są wymagania edukacyjne ustalone przez nauczyciela prowadzącego dane zajęcia edukacyjne. 
  2. W przypadku przedmiotów kształcenia ogólnego, wymagania edukacyjne ustalane są w odniesieniu do wymagań szczegółowych, określonych w podstawie programowej tego przedmiotu, odrębnie na każdy rok szkolny z podziałem na pierwsze i drugie półrocze.   
  3. Wymagania edukacyjne zawierają szczegółowe informacje o tym czego uczeń powinien nauczyć się w danym półroczu i roku z przedmiotu, dla którego wystawiane są śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne, w tym: 

1. poziom koniecznej wiedzy i koniecznych umiejętności z zakresu programu nauczania realizowanego w pierwszym półroczu do których odnosić się będzie śródroczna ocena opisowa; 

2. poziom koniecznej wiedzy i koniecznych umiejętności na roczną ocenę dopuszczającą, dostateczną, dobrą, bardzo dobrą i celującą. 

3. Wymagania edukacyjne ucznia objętego edukacją domową stanowią informację  
o tym czego powinien nauczyć się w danym roku szkolnym, w tym poziom koniecznej wiedzy i koniecznych umiejętności z poszczególnych przedmiotów na roczną ocenę dopuszczającą, dostateczną, dobrą, bardzo dobrą i celującą, która będzie ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego.  

4. Uczeń, który nie spełnia wymagań edukacyjnych na ocenę dopuszczającą otrzymuje ocenę niedostateczną. 

5. Nauczyciel ma obowiązek dostosować wymagania edukacyjne o których mowa  
w ust. 1-4 do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia wskazanych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym lub indywidualnym planie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 

6. W każdym roku szkolnym, w terminie do 30 września nauczyciel omawia  
z uczniami wymagania edukacyjne obowiązujące w danym roku szkolnym przy ustalaniu śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych i przekazuje je rodzicom drogą mailową. 

 

§ 25. 
Kryteria oceny zachowania uczniów 
  1. Ocenianie zachowania polega na rozpoznawaniu przez nauczyciela wychowawcy tutora oraz uczniów danego oddziału stopnia respektowania przez ocenianego ucznia obowiązków ucznia, a także zasady współżycia społecznego i normy etyczne określonych w § 21 statutu. 
  2. Ocenianie zachowania ukierunkowane jest na proces samokontroli ucznia i kształtowania własnej odpowiedzialności za zachowanie wobec całej społeczności szkolnej. Uczeń zna swoje obowiązki i zasady współżycia społecznego oraz normy etyczne obowiązujące w liceum, a także wie jakie zachowania przesądzają o pozytywnej ocenie zachowania a jakie wpływają na jej obniżenie. 
  3. Śródroczna ocena klasyfikacyjna zachowania ucznia ma charakter opisowy. 
  4. Roczna ocena klasyfikacyjna ustalana jest na podstawie następujących kryteriów: 
  5. Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który: 
    1. sumiennie uczestniczy w zajęciach szkolnych a nieobecności usprawiedliwia w trybie ustalonym w statucie; 
    2. zawsze przestrzega obowiązków ucznia, zasady współżycia społecznego i normy etyczne obowiązujące w liceum; 
  1. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który: 
    1. systematycznie uczestniczy w zajęciach szkolnych i usprawiedliwia nieobecności; 
    2. stara się przestrzegać obowiązki ucznia, zasady współżycia społecznego i normy etyczne obowiązujące w liceum. 
  1. Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który: 
1. uczestniczy w zajęciach szkolnych i usprawiedliwia nieobecności, a gdy tak nie jest, reaguje na wezwanie nauczyciela; 
 
2. stara się wypełniać obowiązki ucznia, przestrzegać zasady współżycia społecznego i normy etyczne obowiązujące w liceum, a gdy tak nie jest, stosuje się do poleceń nauczyciela. 
  1. Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który: 
    1. mimo wezwania nauczyciela z trudem osiąga umiejętność pełnego    uczestniczenia w zajęciach szkolnych, ma nieusprawiedliwione nieobecności i spóźnienia; 
    2. z trudem i na wezwania nauczyciela wywiązuje się z obowiązków ucznia, zasad współżycia społecznego i norm etycznych obowiązujących w liceum. 
  1. Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który: 
    1. zaniedbuje realizację obowiązku nauki i nie reaguje na polecenia nauczycieli; 
    2. łamie zasady współżycia społecznego i normy etyczne obowiązujące w liceum. 
  1.  Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który uporczywie łamie zakazy i normy etyczne obowiązujące w liceum lub dopuścił się czynów zakazanych w liceum, o których mowa w § 21 ust.7 statutu. 
  2. Przy ustalaniu śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego stwierdzono dysfunkcje rozwojowe wywołujące zaburzenia zachowania, wychowawca dostosowuje kryteria oceny zachowania ucznia do jego możliwości psychofizycznych. 
  3. W każdym roku szkolnym, w terminie do 30 września, nauczyciel wychowawca tutor omawia z uczniami i rodzicami kryteria oceny zachowania obowiązujące przy ustalaniu śródrocznej i rocznej ocen klasyfikacyjnej zachowania. 
 

§ 29. Zasady ustalenia rocznych ocen klasyfikacyjnych ucznia objętego edukacją domową. 

  1. Uczniowie objęci edukacją domową podlegają klasyfikacji rocznej. 
  2. Roczne oceny klasyfikacyjne dla ucznia objętego edukacją domową ustalane są w trybie egzaminów klasyfikacyjnych z każdego przedmiotu odrębnie. 
  3. Uczeń objęty edukacja domową jest zobowiązany przystąpić w danym roku szkolnym do egzaminu klasyfikacyjnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych przewidzianych w ramowych planach nauczania dla danej klasy liceum z wyłączeniem plastyki, muzyki, techniki i wychowania fizycznego. 
  4. Podstawą ustalenia zadań dla ucznia przystępującego do egzaminu klasyfikacyjnego z danego przedmiotu są wymagania edukacyjne wskazane przez nauczyciela danego przedmiotu w trybie określonym w § 24 statutu. 
  5. Dyrektor na każdy rok szkolny ustala harmonogram egzaminów klasyfikacyjnych dla uczniów objętych edukacją domową w trybie określonym w § 23 ust.3 statutu. 
  6. Rodzice ucznia niepełnoletniego a w przypadku ucznia pełnoletniego ten uczeń,  
    w terminie do dnia 31 października składają informację o wybranych terminach egzaminów klasyfikacyjnych. 
§ 30. Warunki i tryb otrzymywania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych 
  1. Uczeń i jego rodzice mogą wystąpić do dyrektora z wnioskiem o podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej oraz rocznej oceny zachowania, w terminie wskazanym w harmonogramie klasyfikacji. 
  2. Wniosek o podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych wskazuje o jaki stopień uczeń wnioskuje. 
  3. Wniosek o podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania wskazuje o jaki stopień zachowania uczeń wnioskuje i zawiera uzasadnienie dowodzące, że uczeń spełnia kryteria oceny zachowania ustalone w statucie dla tego stopnia. 
  4. Warunkiem podwyższenia uczniowi przewidywanej oceny z zajęć edukacyjnych, jest przystąpienie przez niego do sprawdzianu wiedzy i umiejętności opracowanego zgodnie z wymaganiami edukacyjnymi z danych zajęć edukacyjnych na stopień, o który uczeń wnioskuje.  
  5. Sprawdzian przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, a w przypadku sprawdzianu z informatyki lub wychowania fizycznego, w formie pisemnej i zadań praktycznych. 
  6. Sprawdzian przeprowadza dwóch nauczycieli wyznaczonych przez dyrektora liceum. Nauczyciele przeprowadzający sprawdzian sporządzają protokół z jego przebiegu. Protokół zawiera wniosek do dyrektora o podwyższenie oceny lub odrzucenie wniosku.  
  7. Dyrektor w porozumieniu z nauczycielami przeprowadzającymi sprawdzian ustala roczną ocenę ucznia, która jest ostateczna z zastrzeżeniem oceny niedostatecznej, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, o którym mowa w odrębnych przepisach. 
  8. Wniosek o podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania rozpatruje dwóch nauczycieli wskazanych przez dyrektora. Nauczyciele zapoznają się z wnioskiem ucznia i sporządzają protokół z jego rozpatrzenia. Protokół zawiera wniosek nauczycieli do dyrektora o podwyższenie oceny zachowania lub odrzucenie wniosku ucznia wraz z uzasadnieniem. 
  9. Dyrektor w porozumieniu z nauczycielami rozpatrującymi wniosek ucznia ustala roczną ocenę zachowania ucznia, która jest ostateczna.